• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocuğunuzda ki Sağlam Psikoloji İçin İlişkiler Nasıl Olmalı?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Anne arasında ki ilişki, çocuğun psikolojisini doğrudan etkilemeye neden olacak faktörlerden birisidir. Eğer ki sağlam bir ilişki söz konusu olursa doğal olarak çocuğun gelişimine de büyük oranda katkı sağlamaya başlayacaktır. Anne ile çocuk arasında ki ilişkinin mutlaka dengeli ve tutarlı olması gerekir. Uzmanlar, çocuklarınızda ki sağlam psikolojiyi ortaya çıkarmak adına mutlaka aşırı koruyucu tavırlardan uzak durmalı ve ilgiyi de dozunda kontrol etmeniz gerektiğini söylüyor. Çocuğunuz hem sağlam karakterli hem de huzurlu bir çocuk olmasını istiyorsanız bunun içinde izlemeniz gereken birtakım yollar olacak. Kesintisiz şekilde gerçekleşen ilgi, aşırı olmayan koruma çocuğunuza ne yazık ki daha fazla zarar verebilir. Bu yüzden hiçbir şeyi abartmamak ve dozunda tutmak en önemli detaylardan birisidir. Böylelikle daha verimli anne çocuk ilişkisi düzeyinden söz etmiş oluruz.
Dengeli Tutum Çocuğunuza Fayda Sağlıyor!
Aile hayatına bakıldığı zaman ise baba daha çok güç ve disiplin simgesi olarak göze çarpıyor. Haliyle çocuklar da daha erişkin yaşa gelmeden babalara karşı daha çekimser kalabiliyor. Annelerde bu dönem zarfında daha çok sevgi objesi içerisinde yer alıyor. Anneler, hem çocuklarına karşı ilgi alakayla onun yaşama tutunmalarını sağlamaya bir aracı iken hem de çocuğun gelişiminde de büyk bir role sahiptir. Ne çok fazla koruma ne de az koruma ortamının inşa edilmemesi gerekiyor. Eğer ki istenen oranda bir denge kurulmaya başlanırsa çocuklarınız daha sağlam bir psikoloji oluşmaya başlıyor. Anne ile çocuk iletişimi güçlü olduğu zaman çocuğun gelişimine olumlu yansımaya başlayacaktır.
Aşırı Korumacılık Çocuğa Zarar Verir!
En sık yapılan hatalardan birisi de çocuklar üzerinde aşırı şekilde korumacı olmak denebilir. Aşırı korumacı tutum içerisinde olmak çocuklar herhangi bir problemle karşılaştıklarında ne yazık ki sorunu çözüme ulaştırmada etkili olmayacaklar. Bu durumda çocuğun ileriki yaşamını doğrudan etkilemeye sebebiyet verecek. Yanlış bilinen bir diğer hareketelerden birisi de çocuğunuz ne derse dinlemeniz ve yerine getirmeniz. Çocuk ağladığında bile hemen kucağa alınarak ağlaması durdurulmaya çalışılıyor. Bu durum çocuğa ağlamayı bile öğretmenize neden olabilecek bir husustur diyebiliriz.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.